בעזרת השם נעשה ונצליח
 

English


"אינה דומה ראיה לשמיעה"


אז כמו שכבר הזכרתי במאמרים קודמים, אני מנויה לכפר חב"ד עיתון מקסים שמעשיר אותי מאד בתכנים שלו, ואיכשהו גם תמיד מביא כתבות ומאמרים שנכתבו במיוחד בשבילי...
אני מרגישה עם העיתון שלי סוג של מורה דרך... למען האמת בעיני אדם מאמין כל דבר שקורה הוא בעצם סוג של הוראה ומסר מלמעלה .
יש את הסיפור המפורסם על הבעל שם טוב שהלך עם קבוצה של חסידים ביער ואמר להם אתם רוצים לראות מה זה השגחה פרטית? בואו ותראו מה היא השגחה פרטית.
הבעל שם טוב הקדוש הראה להם עלה שנושר מהעץ ואמר להם לעקוב אחרי העלה, הם עקבו אחרי העלה וראו שהרוח מעיפה אותו ממקום למקום עד שהעלה נח על האדמה, הם הלכו לעלה והבעל שם טוב הרים את העלה מתחת לעלה היתה תולעת קטנה שקרני השמש הפריעו לה...
הבעל שם טוב אמר להם אתם רואים מהי השגחה פרטית? עלה נושר מהעץ ולא סתם היתה תולעת שהקדוש ברוך הוא ריחם עליה שלא תצטער מהשמש ושלח עלה לכסות אותה... ואם לתולעת אז איזו השגחה יש עלינו? שהקדוש ברוך הוא קורא לנו "בני בכורי ישראל"!
איזו השגחה פרטית יש עלינו! רק צריך לפקוח את העיניים ולראות אותה כי לפעמים אנחנו קצת עוצמים את העיניים... אז אני משתדלת שכל דבר שאני רואה או שומעת יגרום לי להבין שיש פה מסר בשבילי.

וכמו שעידכנתי אותכם פתחתי את הפורום "אמנות ויודאיקה" בפורטל של "בחדרי חרדים" השבוע ולא ידעתי אם זה מעשה שנכון בשבילי ואז קראתי את המאמר בעיתון. המאמר אמנם לא דיבר על אמנים אבל כל אחד יכול לקחת אותו למקום שלו ואותי הוא מאד חיזק.

החלטתי לצטט לכם חלק ממנו:

... באחת משיחות הקודש מסביר הרבי את משמעותה העמוקה של הראייה לעומת השמיעה. פרשתנו מתחילה בפסוק: "ראה אנוכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה". מדוע ציווי קולי או הנחיה לקו פעולה נפתחים במילה 'ראה'? הרבי מסביר שאחד ההבדלים בין ראייה לשמיעה בא לידי ביטוי בתפיסה שלנו באלוקות. בימינו אלו - ימי הגלות - לימוד התורה שלנו הוא בבחינת שמיעה ולעתיד לבוא הוא יהיה בבחינת ראייה.
ההבדל בין ראיה לשמיעה הוא פשוט. בראיה תופס האדם את העניין ברגע אחד ומיד יש לו תמונה בהירה ושלמה על העניין שהוא מתבונן בו. בשמיעה נמשך התהליך זמן רב יותר ונדרשת הרחבה ופירוט של הדברים. נדרש זמן מה עד שהצד השני מבין במה מדובר ולא בטוח בכלל שהוא תפס את העניין כמו שהוא באמת.
תחשבו. האם ניתן לתאר לעיוור מלידה כיצד נראים פני הרבי למשל?
גם אחר כל התיאורים המפורטים לפרטי פרטים (יש לו עיניים כחולות וזקן לבן וחיוך לבבי ופנים מאירות) ושעה ארוכה של תיאור דמותו של הרבי, וגם אחרי שהעיוור יוכל לצייר בדמיונו מראה מסויים, יתכן מאד שהוא בכלל לא בכיוון ואולי אפילו רחוק מאוד מציור פניו האמיתי של הרבי.
לעומת זאת אדם שרואה בפועל אינו זקוק להסבריים ותיאורים. ברגע אחד, בהרף עין, הוא רואה את הרבי לנגד עיניו, בצורה הכי בהירה והכי מפורטת ומדוקת.
זהו ההבדל שאנחנו לומדים היום , שהיא בבחינת שמיעה, לתורתו של משיח שתהיה בבחינת ראייה. זו גם הסיבה שבגמרא שגור הביטוי "תא שמע" (בוא שמע) ואילו בזוהר שהוא טעימה מתורתו של משיח הביטוי השגור הוא "תא חזי" (בוא וראה".
וזה הלימוד מפרשת השבוע - שלימוד התורה וקיום המצוות יהיו מתוך ראייה. התורה נותנת לנו את הכח לשמוע וגם לראות" "ראה נתתי לפניך". " (מתוך הכתבה של מירי שניאורסון אינה דומה ראיה לשמיעה)

אז איך הכתבה חיזקה אותי? הייתי לקראת פתיחת הפורום ולא ידעתי אם זה מעשה נכון ולמה להשקיע אנרגיות בזה? ובכלל מי אמר שתהיה היענות? ואז באה הכתבה ששינתה לי את התפיסה ככל שיהיו יותר ציירי יודאיקה וציורים שמעוררים אותנו לבורא עולם ומזככים ומשמחים את הנשמה, העולם שלנו יראה יותר טוב (אולי) טעימה מראייה של ימות משיח...
כי כמו שכתוב בכתבה בימות משיח התפיסה של התורה תהיה תפיסה של ראייה יוכלו לראות את האלוקות לא יצטרכו להסביר אותה.
ברגע שצייר מצייר ציור ומראה דרכו חשיבה או תפיסה יהודית טהורה הוא מראה את היהדות בהבנה מהירה יותר משמיעת הרצאה של שעה על אמונה וביטחון. (אני לא מזלזלת בשמיעת הרצאה אני שומעת המון ונהנית מאד)
הרבה פעמים אני רואה ציור שמספיק שאני אתבונן בו במשך חצי דקה הוא יעורר בי רגשות שהרבה הרצאות לא יעוררו.
אז מה הדרך הנכונה בשבילי לפחות? לשמוע הרצאות טובות להחכים, להעשיר ולהוציא אותם החוצה בצורת ציור, יש לנו יכולת להסביר בצורה הכי מובנת ומהירה הרגשה או הבנה ולהעביר אותם החוצה לעולם ובינינו לא צריך להיות ציר מושלם בשביל זה יש המון ציירים בינוניים שיודעים להעביר תפיסה פילוסופית או הרגשה בציור מאד בינוני מבחינת יכולת ציורית אבל ההרגשה שהם העבירו כל כך חזקה וטובה וזה מה שעושה את הציור כל כך מיוחד, יקר וטוב.
הקדוש ברוך הוא הביא לכל אדם את הכלים והכשרונות הנכונים לבניית העולם למרצה את היכולת לעורר את האדם על ידי השמיעה ולנו האמנים לעורר את האדם על ידי הראיה.
אז בואו נעשה עם זה משהו, כל אחד עם הכלים שלו לבניית העולם ולכולנו יש. אנחנו רק צריכים למצוא אותם כל אחד בתחום שלו...
שנזכה כולנו לראיה של ימות משיח במהרה.